Mody vnímání a jejich proměny
Participativní divadelní událost s následnou diskuzí o formách divácké percepce
Kolik z toho, co divák na divadle vnímá, ve skutečnosti přináší sám? Existují metody, jak uvolnit divákův osobní materiál, aby se organicky proplétal s impulsy od tvůrců a vstoupil do společného prostoru zážitku? Jak diváka zapojit do procesu vnímání divadelního tvaru způsobem, který osvobodí jeho kreativní potenciál?
Ve společné diskuzi a na základě kolektivní vtělené zkušenosti budeme hledat odpovědi na otázku, jak lze spolu s divákem sjednávat možnosti jeho zapojení do divadelní události. Zvláštní pozornost přitom zaměříme na letošní festivalové téma, jímž jsou proměny citlivosti. Budeme zkoumat, jak diváka naladit, jak otevřít jeho smyslové receptory, jak rozpouštět předsudky, reflektovat dřívější nahromaděné vjemy, odemknout asociativní procesy a vytvořit prostor pro zkoušení nových a možná nezvyklých způsobů čtení a vnímání reality.
Postupně zkusíme zformulovat otevřený katalog strategií, s jejichž využitím lze vzít diváka doslova do hry, uvolnit vnímání, cítění i myšlení a otevřít se transformativnímu potenciálu divadelního setkání.
Diskuzi moderuje: Karolina Plicková
Součástí programu je tanečně-divadelní událost Vyprovokuj (se) tancem!
Představení, které není představením, ale světem představ.
V dnešní době jsme vystaveni mnoha tlakům a skutečnostem, které nelze ignorovat: válka, inflace užírající naše úspory, vysoké ceny energií. Jsme naučeni nepřipouštět si nic, co nás rozrušuje – je důležité, abychom fungovali naplno! Přecházíme do protektivního módu: vytváříme si zásoby, stavíme si bunkr, izolujeme se. Ale pak se v této naší samotě začnou hromadit neverbalizované emoce. A ty nás postupně začnou válcovat. Až nám jednoho dne dojde, že se nám totálně bortí intimní, přátelské i profesní vztahy. A že s tím neumíme nic udělat.
Tanečně – divadelní projekt představuje nový umělecký formát postavený na sdílení, jež je reakcí na tendenci izolovat se, a zároveň na psychologii divákova vnímání. Skrze komponovaný umělecký tvar a vedení moderátora umožňuje tato událost divákovi prožít a pochopit, jak on sám a jeho okolí prožívá to, co se v současné době děje. Představení vychází z vyostřeného vnímání současného diváka, které autor využil jako příležitost k tomu, aby vzal diváka do hry. Sám divák si začíná pod jeho vedením určovat, co chce v souvislosti s vnímáním uměleckého díla prožívat, zda ho chce prostřednictvím vlastní zkušenosti spolutvořit a jaký klíč (neboli návod) v něm chce pro sebe najít.
Autor a moderátor představení: Michal Nikodem
Tvůrčí spolupráce: Tereza Krčálová
Hudba: Václav Chalupský
Choreografie: Jitka Čechová, Yuri Korec /SK/
Interpretace: Jitka Čechová, Daniel Raček /SK/
Umělecká supervize, produkce: Honza Malík & Pulsar z. s.
Vzniklo díky: sbírka Donio.cz, Helena a Jakub Urbanovi (Studio TEP39), Berrak Yedek (Limpid Works Studio), Jana Dolejšová, Štěpán Zahálka, Anna Línová.
Pouze pro registrované účastníky / účastnice
Kontakt: nelahettenbergerova@novasit.cz