Termín work-in-progress si nejčastěji spojujeme s otevřenou prezentací rozpracovaného projektu, s mezifází v procesu tvorby. Dosud nehotový projekt se představí externím participantům za účelem zpětné vazby. Zkoumá se, co funguje a co ne. Jaké významy a dojmy publikum z tvaru čte. Kde jsou hluchá místa a kde naopak energetické uzly. Vlastní prezentace pak poskytuje určité zastavení s možností reflexe, revize a případné kolektivní rekonfigurace dalšího směřování.
Work-in-progress přináší konfrontaci tvůrčího procesu s (polo)veřejnou prezentací. V diskuzi se budeme ptát, v jakých konkrétních případech a situacích má smysl work-in-progress realizovat, jaké benefity a úskalí tento formát přináší a co od něj lze očekávat.
Diskuzi moderují: Sodja Lotker a Karolina Plicková
Prague Quiet Music Collective
Představení sedět je unikátním spojením čínského čajového obřadu („gong fu čcha“) a hudby na pomezí kompozice a improvizace. Čaj jako cesta ke zbystření všech smyslů: zvuk vařící se vody, vzhled a dotek nádobí, vůně a chuť čaje. Hudba jako cesta, podél níž lze strukturovat čas a přivádět nás vždy k novému přítomnému okamžiku. Čajový obřad jako post dramatická dramaturgie; jako drobné divadlo detailů se svou vlastní zákonitostí a časovostí.
Koncept, režie, hudba: Ian Mikyska
Dramaturgie: Jakub Vaverka
Čajový konzultant: Tomáš Rajnoch (Meetea)
Hrají: Eva Dudová, Ian Mikyska, Milan Jakeš
Podpořili: MKČR
Jiří Šimek & Peter Šavel
Základním inspiračním zdrojem projektu sice byla kniha Invisible Woman od C.C. Perez, ale víc nás inspirují naše vlastní životní zkušenosti a zážitky. Koncept toho, co je „mužské“ a co je „ženské“, se v současné době opět posouvá. Jestli jsme si v devadesátkách mysleli, že proces ženské emancipace je u konce, tak jsme se mýlili. Všímáme si toho že minulé (původní) představy o archetypu (nebo společenské roli) může leckdy neumožňují emoční vyspělost. Pro hledání rovnoprávnosti ve společnosti tedy nestačí pomáhat ženám ve strukturách společnosti, ale musíme přijít na to, jak mužům pomoci dospívat ve všech směrech.
V tuto chvíli máme za sebou tři rezidenční pobyty, které jsme věnovali především výzkumu fyzického materiálu. Simultánně s prací ve studiu také vznikají texty, se kterými budeme dále pracovat. Dalé také probíhají práce na webu, který by měl poskytnou širší kontext k celému projektu. Ve chvíli tohoto work in progress jsme zhruba uprostřed celého procesu.
Tým: Jiří Šimek, Peter Šavel a Marta Ljubková
Technický support: Štěpán hejzlar a Zuzana Režná
Produkce: Tereza Tomášová a Ludmila Vacková
Producent: Studio ALTA a soubor Ufftenživot
Podpořili: MHMP, MKČR, EEA grants
Neviditelná žena je součásti projektu „Spolupráce kulturních domů Studia ALTA, Baerum Kulturhus a Black Box Theater, který je podpořen z finančních mechanismů EHP (EEA Grants). Příjemcem dotace je ALT@RT z.ú.