Programová sekce určená profesionální divadelní obci reflektuje perspektivy změny v rozmanitých oblastech kulturní praxe. Zajímají nás vnitřní mechanismy, prostředky a nástroje, které mohou vést k bezprostřední i komplexní proměně umělecké praxe i jejího vnímání odbornou i laickou veřejností.
čt 22.2. / 10:00 - 16:00 / Kreativní Praha / v angličtině
V prvních dnech festivalu Malá inventura proběhne intenzivní pracovní setkání zahraničních expertů se zástupci regionů i ministerstev České republiky. Workshopy a diskuse se zaměří na rozvoj tzv. kulturních a kreativních odvětví. Jejich definice a potřeby se neustále proměňují. Přenos zahraniční praxe proto krajům a hlavnímu městu pomůže s vhodnou strategií i hledáním nástrojů, které mohou tyto činnosti podpořit.
Setkání navazuje na zapojení Nové sítě do projektu Bridging the Scenes, které umožnilo spolupráci Prahy, Berlína, Sofie a Kodaně v oblastech jako pracovní podmínky umělců, vhodné nastavení dotačních programů aj.
Partnerskými festivaly projektu jsou Performing Arts Festival v Berlíně (SRN), Selected Works Festival v Kodani (DK) a Act Festival v Sofii (BG).
Pouze pro registrované účastníky / účastnice
Kontakt: Jakub Bakule, jakub.bakule@kreativnipraha.eu
Ne-viditelná dramaturgie ohledává možné programové průniky široké skupiny dramaturgů a dramaturgyň působících ve zřizované i nezřizované sféře divadla. Součástí letošního programu je neformální společné setkání dramaturgů a dramaturgyň a následná diskuze o spolupráci různých generací na divadelní a taneční scéně.
Diskuzní cyklus Ne-viditelná dramaturgie má putovní charakter.
V květnu 2024 pokračuje na festivalu Divadelní svět Brno, v září 2024 na Divadelní festival Kutná Hora.
Dramaturgická inventura
pá 23. 2. / 15:00 - 17:00 / ARCHA+ / v češtině
Neformální výroční setkání dramaturgů a dramaturgyň
Tématem setkání jsou novinky uplynulého roku: co důležitého se událo a mělo by zaznít, co aktuálně dramaturgové a dramaturgyně řeší, burza nápadů, tipů a postřehů. Diskuzi připravují Marta Ljubková, Barbora Gregorová, Lenka Havlíková, Katarína Koišová, Petr Pola.
Pouze pro registrované účastníky/účastnice
Kontakt: Barbora Kunstovná, barborakunstovna@novasit.cz
reGenerace
pá 23. 2. / 18:50 / ARCHA+ / v češtině
Diskuse o spolupráci různých generací na divadelní a taneční scéně.
Diskuze se pokusí formulovat styčné body koexistence a možné formy spolupráce různých generací umělců a umělkyň na současné umělecké scéně. Inspirací jí bude taneční inscenace Rukavičkářské závody, na kterou tematicky volně naváže.
Diskuzi moderují: Peter Šavel a Julie Vaňková
Diskuze začíná bezprostředně po skončení představení na scéně ARCHA+.
Kontakt: Barbora Kunstovná, barborakunstovna@novasit.cz
Prezentace work in progress intermediální performance Potkat lišku a rozpustit se a následná diskuze
so 24. 2. / 13:00 - 15:00 / místo bude upřesněno / v angličtině
Dělám si malé pohlednice z míst, kudy chodím. Vyříznu kus krajiny a uložím do paměti. Telefonu. Ořežu, ofiltruju, orámuju. Sdílím, co jsem zažila. Sdílím, abych přežila. Usmívám se, ať se děje, co se děje.
Dvě kamarádky se vydaly na procházku, aby se v ní definitivně rozpustily.
Intermediální performance Venduly Tomšů a Johany Pockové propojuje storytelling, tanec a objektové divadlo.
Koncept, režie: Vendula Tomšů, Johana Pocková
Účinkují: Vendula Tomšů, Johana Pocková
Dramaturgie: Sára Arnstein
Hudba: Martin Tvrdý
Podpořili: Projekt byl podpořen programem ART-IN-RES a zařazen do platformy European Festivals Fund for Emerging Artists.
Pouze pro pozvané účastníky/účastnice.
Kontakt: Barbora Kunstovná, barborakunstovna@novasit.cz
út 27.2. / 11:00 - 15:00 / Atrium Žižkov / v češtině
Sympozium ART-IN-RES jednou ročně vytváří prostor pro setkání a řešení společných témat, formulování potřeb a možností rozvoje oboru tvůrčích rezidenčních pobytů. Tento rok chceme sympozium ART-IN-RES otevřít více odborné veřejnosti a umělecké obci a dát prostor k setkání tvůrců a tvůrkyň s provozovateli rezidenčních center v Česku. V Atriu Žižkov tak bude možnost navázat nové kontakty a řešit, jakým směrem se rezidenční praxe vyvíjí a jaké jsou nejen zahraniční příležitosti.
Platforma ART-IN-RES na podporu tvůrčích rezidenčních pobytů má za sebou tři roky fungování, každoročně se pozitivně rozvíjí, těší se stále většímu zájmu a povědomí. Sdružuje téměř 40 hostících organizací, které poskytují rezidenční pobyty nejen v oblasti performativního umění, provozuje úspěšné mezinárodní rezidenční programy a věnuje se arts servisu.
Pouze pro registrované účastníky / účastnice
Kontakt: Tereza Lacmanová, terezalacmanova@novasit.cz
Podpořili: Realizováno za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury ČR.
Nech se unést diskuzí, než zmizí.
Praskliny v našem pohledu i v navyklých způsobech uvažování nás inspirují k mnohačetným diskuzím. Festival vede diskuzi s umělci a umělkyněmi, diváci vedou rozhovor s umělci, s představeními, s ostatními diváky, sami se sebou, s dřívějšími verzemi sebe sama, s věcmi i prostředím, ve kterém se právě nacházejí. Existují diskuze, které mají pevně dané aktéry, znatelně vykolíkované pole. Co když se ale rozhodneme přelézt plot a otevřít diskuzi jinak?
Návod:
Vezmi si kartičku po představení a nech se vést. Kam tě diskuze zavede nyní? Svěř se někomu blízkému, pobav se s kolegou nebo kolegyní, udělej si z karty záložku. Podstrč ji pod dveře hotelového pokoje svému festivalovému kolegovi, vlož ji někomu pod šálek kávy, pošli ji jako pohled na neznámou adresu. Nemáš chuť, nevadí, odlož ji na zítřek a použij ji po dalším představení. Nedává ti smysl, co říká? Roztrhej ji na kousky nebo si ji s někým vyměň. Napiš si svou vlastní kartičku a někomu ji věnuj. Otevři diskuzi jinak. Vyprovokuj prasklinu.
Kartičku získáš jen po vybraných představeních, tak buď ve střehu!
Koncept a vývoj: Petr Pola, Karolína Plicková
Změna programu vyhrazena.